1. Zrozumienie wymagań użytkowników
Teoria: Na tym etapie gromadzimy informacje na temat potrzeb użytkowników i funkcjonalności, jakie baza danych ma zapewnić. Wymaga to analizy procesów biznesowych, które mają być wspierane przez bazę. Kluczowym elementem jest rozmowa z interesariuszami, aby zrozumieć, jakie dane są potrzebne, jak te dane będą przetwarzane oraz jakie są oczekiwania dotyczące raportów, wyszukiwań i analiz.
Ćwiczenie praktyczne:
- Ćwiczenie 1: Przeprowadź wywiad z dyrektorem Czyżykiem (nie na serio), i wypisz wszystkie dane, które mogą być potrzebne w działalności szkoły (np. klienci, produkty, zamówienia sa potrzebne w sklepie).
- Ćwiczenie 2: Na podstawie wywiadu stwórz listę pytań, które powinieneś zadać, aby dokładniej określić, jakie dane są istotne.
2. Identyfikacja encji i atrybutów
Teoria: Na tym etapie identyfikujemy encje (byty) w systemie. Encje to elementy rzeczywistości, które chcemy przechowywać w bazie danych, np. „Klient”, „Zamówienie”, „Produkt”. Każda encja będzie miała swoje atrybuty, które opisują cechy tej encji (np. dla „Klient” atrybutami mogą być: imię, nazwisko, adres).
Ćwiczenie praktyczne:
- Ćwiczenie 3: Na podstawie wcześniejszego wywiadu zidentyfikuj 5-10 encji w systemie (np. Klient, Produkt, Faktura).
- Ćwiczenie 4: Dla każdej encji wypisz po 3-5 atrybutów, które najlepiej opisują jej charakterystykę (np. Klient: imię, nazwisko, data urodzenia, adres e-mail).
3. Zdefiniowanie ograniczeń biznesowych i reguł
Teoria: Na tym etapie określamy wszelkie ograniczenia i reguły biznesowe, które mają być egzekwowane w modelu konceptualnym. Przykładami mogą być:
- „Każde zamówienie musi mieć przypisanego klienta”.
- „Nie można dodać zamówienia bez co najmniej jednego produktu”.
Te zasady pomogą w późniejszym etapie stworzyć odpowiednie powiązania między encjami i zapewnić integralność danych.
Ćwiczenie praktyczne:
- Ćwiczenie 5: Wypisz po dwie reguły biznesowe dla każdej z encji, które zidentyfikowałeś. Dla przykładu: „Produkt musi mieć cenę większą niż 0”, „Klient musi mieć unikalny adres e-mail”.
4. Weryfikacja modelu z interesariuszami
Teoria: Na koniec procesu modelowania konceptualnego warto zweryfikować zaproponowany model z interesariuszami. Upewniamy się, że wszystkie wymagania są spełnione i że encje, atrybuty oraz relacje są zgodne z oczekiwaniami użytkowników.